Turnovský volejbal na prahu nové sezóny 2019 – 2020

Letní prázdniny jsou u konce a turnovští volejbalisté se pilně připravují na novou sezónu 2019 – 2020. V druhé polovině srpna proběhlo několik přípravných soustředění a už nyní se nemůžeme dočkat, až to všechno vypukne.

Družstvo mužů po na úspěch bohatých předchozích sezónách prochází nyní změnami. Řada dřívějších hráčů skončila s aktivní kariérou či odešla hrát do jiných klubů, v příští sezóně se naopak objeví několik nových tváří. Stejně jako minulý rok bude družstvo mužů i v následující sezóně hrát 2. volejbalovou ligu (3. nejvyšší soutěž v ČR). Turnovští volejbalisté budou nastupovat ve skupině B, kde se postupně utkají s následujícími soupeři: Havlíčkův Brod, Hronov, Kometa Brno, Česká Lípa, Česká Třebová, Žďár nad Sázavou, Mnichovo Hradiště, Dvůr Králové n. Labem a Choceň. Před vstupem do ligy si muži svou formu ještě otestují 21. a 22. září v prvním kole Českého poháru, kde se ve skupině utkají s MFF Praha, Dvorem Králové n. Labem a Chocní. Co se týče hráčského kádru pro nadcházející sezónu, tak nás trenér a vedoucí družstva Michal Folprecht informoval, že na začátku přípravy byly předjednané některé posily pro nadcházející ročník, ale vlivem událostí tito hráči za Turnov hrát nakonec nebudou. Martin Mařík (odchovanec VK Malá Skála a Dukla Liberec) bude hrát za prvoligovou Duklu Liberec B. Duo Ondřej Bígl a Tomáš Kratochvíl (odchovanci TJ Sokol Mnichovo Hradiště) budou nakonec hrát druhou ligu právě za svůj domácí oddíl.  Další duo hráčů David Macháč (odchovanec Slavia Liberec, také hráč TJ Turnov) a Tomáš (odchovanec Slavia Liberec, Dukla Liberec) zůstává ve svém současném oddílu VK Malá Skála. Tudíž prozatím jedinou posilou pro novou sezonu je znovu se vracející Lukáš Vacík (odchovanec TJ Turnov). Bohužel  se ale stále potýkáme s odchody hráčů, protože vidina možnosti si někde zahrát první ligu je stále silnější. Po uplynulém ročníku odchází Marek Bukovjan (1. liga v ČZU Praha) a Jakub Vencovský, který přijal nabídku z Dukly Liberec jako trenér 1. ligy. Cílem pro nový ročník je dobře reprezentovat turnovský volejbal v 2. lize mužů a obstát ve velmi silné konkurenci kvalitních týmů.

Velký boom zažívá náš oddíl na úrovni ženského a dívčího volejbalu. Družstvo žen v minulém roce úspěšně absolvovalo premiéru v 2. volejbalové lize (3. nejvyšší soutěži v ČR), kdy se nám podařilo udržet soutěž i pro následující sezónu. Kvůli vyšší kvalitě této soutěže se bohužel všechny hráčky nedostávaly pravidelně na hřiště, proto se po sezóně dohodlo, že se založí B-družstvo.

Družstvo A-žen pro následující sezónu bude tedy hrát 2. volejbalovou ligu a ve skupině B se utká s celky Svitav, Červeného Kostelce, Jablonce nad Nisou, České Třebové, Lokomotivy Liberec, Mladé Boleslavi, Chabařovic, Děčína-Rumburku a Žižkova B. Po odchodu několika hráček do B-družstva bylo nutné doplnit tým novými hráčkami. Do Turnova pro následující sezónu přichází nahrávačka Viola Hořínková (odchovankyně USK Slavia Liberec, přestup z VK Hronov), blokařka Markéta Minaříková (hostuje z KP Brno, příchod z Lokomotivy Liberec), smečařka/blokařka Michaela Kroupová (odchovankyně USK Slavia Liberec), smečařka Coletta Bitmanová (odchovankyně USK Slavia Liberec, příchod z Lokomotivy Liberec) a libero Eliška Valová (odchovankyně našeho oddílu, minulý rok hrála v Sokole Žižkov). Smečařka Jana Krupařová bude kromě Turnova také střídavě hrát za prvoligový Hradec Králové. Naopak v A-družstvu budeme postrádat blokařku Terku Kovářovou, která čeká prvního potomka. Celá sezóna bude soutěžně zahájena 14. 9., kdy na domácí palubovce odehrajeme úvodní skupinu Českého poháru, ve které se potkáme s prvoligovými týmy Sokola Nusle a Sokola Dobřichovice. Družstvo povede trenérská dvojice Pavel Starý a Jan Mlejnek.

 B-družstvo žen bude hrát krajský přebor I. třídy. Béčko bude mít jeden trénink společně s áčkem, jeden samostatně. V soutěži bude působit samostatně, vedoucím družstva bude Monika Kabátová.

Výčet dospělých ženských soutěží tímto nekončí, neboť máme i družstvo C, které bude hrát krajský přebor II. třídy. Tyto hráčky ale svým věkem ještě patří do kategorie kadetek. Kadetky budou jako hlavní soutěž hrát premiérově 1. kadetskou ligu (2. nejvyšší soutěž v ČR) a také Český pohár kadetek a juniorek. Aby byl výčet soutěží v těchto věkových kategoriích kompletní, tak musíme dodat, že máme ještě přihlášená dvě družstva v krajském přeboru juniorek. I tato tréninková skupina bude vedena trenérským duem Pavel Starý a Jan Mlejnek.

Dalšími v systému navazujícími družstvy jsou starší žákyně pod vedením Tomáše Turka a Tomáše Kuncíře a mladší žákyně pod vedením Pavla Maška a Filipa Zieglera. Oba týmy budou hrát krajské přebory ve svých kategoriích a okresní přebor žactva.

Nejmladší hráčky a hráči budou působit v našich přípravkách. Starší povede Jiří Jansta a mladší Kateřina Zajgerová s Terezou Kovářovou. Tady se snažíme pracovat na všeobecném rozvoji a systematicky doplňovat kategorie následující. Naším cílem je časem i nově vybudovat družstvo mladších žáků a navázat na tradici turnovského mužského volejbalu.

Věříme, že i v následující sezóně nás budou turnovští fanoušci podporovat jako doposavad. Právě kvůli nim nyní intenzivně pracujeme na zlepšení informovanosti a propagaci klubu. Jako novinku spouštíme nové webové stránky (www.turnov-volejbal.cz), kde průběžně dokončujeme plnění obsahu. Bude zde možné mimo jiné i vidět prezentace jednotlivých týmů, hráčské profily apod. Informace o plánovaných ligových utkáních se budou také pravidelně objevovat na turnovských plakátovacích plochách.

Brzy na volejbale na viděnou!

Pavel Starý