TURNOVŠTÍ VOLEJBALISTÉ DOBYLI BESKYDSKOU PEVNOST A JSOU KROK OD ZISKU TITULU

BLACK VOLLEY BESKYDY – TJ Zikuda TURNOV

1:3 (-21,17,-21,-18)

V prvním finálovém utkání play-off zavítali turnovští volejbalisté v pátek večer na palubovku vítěze základní části a aspiranta na postup do extraligy, týmu Black Volley Beskydy. Cílem hostů bylo přivézt do turnovské odvety alespoň jednu výhru a mít tak možnost ukončit sérii v domácím prostředí.  Turnováci nastoupili v kompletní sestavě, a jelikož také domácí tým nepostrádal žádnou ze svých opor, dal se v zaplněné bouřící frýdecko – místecké hale očekávat kvalitní finálový zápas. Domácí nastoupili na náhře se zkušeným Jamborem, na bloku byli exostravští Srkal s Kubalou, smečařské posty obsadili slovenský internacionál Plichta a Lanč, na univerzálu začal nadějný mladík Vašut a na postu libera operoval další bývalý ostravský hráč Boček. Jen na lavičce tak v úvodu zůstala nejčerstvější akvizice slezského týmu, kterou je polský smečař Kukulski.

Před skvělou kulisou začalo utkání pro domácí šokem, když po úvodním zkaženém podání Beskyd přišel na servis Vencovký a skóre se zastavilo na stavu 0:7. Výborný servis podpořený kvalitní obranou a blokem zatlačil domácí do těžké defenzívy a bylo vidět, že jsou v úvodu velmi zaskočeni. Turnovští hráli bez chyb a vývoj skóre byl pro domácí katastrofální (1:8, 2:13, 4:17). Bylo však jasné, že se domácí postupem času oklepou a dostanou se do svého standardního výkonu, což se také projevilo. Sérií střídání a oddechových časů tlak hostů postupně otupili a v závěru setu se hrál již vyrovnaný volejbal, nicméně o vítězi 1. sady nebylo pochyb.

Domácí si zlepšený výkon přenesli i do sady druhé a po vyrovnaném úvodu (7:7) se postupem času začalo skóre překlápět na jejich stranu. Domácím fungoval servis a hosté měli velké problémy na příjmu, což byl přesný opak setu prvního. Beskydští si postupně vytvořili výrazný náskok (10:7, 14:9, 19:13) a hostům se v této pasáži utkání nedařilo nic. Po hodině utkání byl tak stav na sety 1:1.

Hosty tato ztráta nepoložila a do dalšího setu vstoupili s cílem nepustit domácí do většího náskoku a především zlepšit vlastní výkon. Turnováci opět začali fungovat jako dobře namazaný stroj a po vyrovnaném začátku setu, kdy přestáli tlak domácích, se vrátili k výkonu z prvního setu. Tvrdý i takticky vedený servis podpořili výbornými bloky a i v poli se hosté překonávali. Oba týmy se střídali ve vedení, které však bylo maximálně dvoubodové a nikdo nechtěl pustit soupeře do většího trháku. V tomto setu se hrál volejbal vysoké úrovně a bylo se na co dívat. První zlom nastal až za stavu 18:18, kdy hosté blokem odskočili na 18:20 a po korekci domácích na 19:20 přišel rozhodující okamžik, kdy při podání hostů končili útoky beskydských buď na pevných blocích nebo v zámezí (19:23). Domácí ještě snížili (20:23, 21:24), ale Turnováci si již koncovku pohlídali a šli do vedení 1:2 na sety.

Na týmy tak čekal 4. set a hosté do něj vstupovali s cílem utkání ukončit. Hned v úvodu se díky dobrému bloku a podání Starého a Vencovského dostali do vedení (0:2, 1:5, 2:7). Domácí se však nevzdávali (5:7), ale hosté okamžitě kontrovali tvrdým servisem Bäumelta (7:14). Domácí již pomalu začali ztrácet víru ve zvrat a hosté se soustředili na dobrou hru na ztrátu, což jim při získaném náskoku stačilo. Za 110 minut tak bylo rozhodnuto, že první finálové vítězství poputuje do turnovské kabiny.

Sestava:  Fučík, Bäumelt, Starý, Vencovský, Ducháč, Čermák (L – Kunc)

Střídali: Folprecht, Kovář, Bukovjan, Šén

0:3 (-23,-18,-14)

Do druhého utkání vstoupili Turnováci posíleni páteční výhrou s cílem především ustát úvodní tlak domácích, který se dal hned v začátku utkání očekávat. Oba týmy nastoupili ve stejných sestavách jako v prvním utkání, u domácích pouze nahradil Kukulski na smeči Lanče a před bouřlivou kulisou v zaplněné hale se hrál v prvním setu opět výborný volejbal.

Domácí zahájili utkání hodně agresivně a dařilo se jim především na servisu, který dělal turnovských přihrávačům v úvodu sady velké potíže. Beskydští se po vyrovnaném úvodu dostali do vedení 10:5, ale Turnováci postupem času začali hru srovnávat a především díky zlepšené přihrávce a následnému kvalitnímu útoku se náskok domácích začal tenčit a za stavu 14:14 bylo vyrovnáno. Domácí šli při podání Plichty opět do vedení (17:14), ale hosté zabrali a klíčovým okamžikem bylo podání Starého za stavu 19:17, kdy taktickým plachtícím podáním potrápil domácí smečaře a následné útoky z těžkých pozic domácí hráči nedokázali proměnit v body. Starý tak opouštěl prostor pro podání za stavu 19:22. Domácí následně oplatili stejnou mincí a při podání Kukulskiho srovnali na 22:22. Po dobrém ztrátování obou týmů (22:23, 23:23) zaúřadoval turnovský blok a důležitou první sadu získali hosté (23:25).

Ztráta dobře rozehraného setu však domácí v dalším průběhu poznamenala a hned v úvodu 2. setu šli do trháku turnovští (2:6, 4:9, 6:13, 9:17). Turnováci se dostali do pohody a od druhé sady byli jednoznačně lepším týmem. Domácí míchali se sestavou, ale ani to nepomohlo a druhý set získali jednoznačně hosté.

Domácí byli vývojem utkání značně zaskočeni a ani 3. set nezačali dobře. Hned na jeho začátku si opět vytvořili náskok Turnováci (0:2, 1:5, 2:7, 3:12, 5:16) a domácí již na jakýkoliv zvrat rezignovali. Za 80 minut tak bylo rozhodnuto o tom,  že i druhé finálové vítězství poputuje do Turnova.

Sestava:  Fučík, Bäumelt, Starý, Vencovský, Ducháč, Čermák (L – Kunc)

Finálová série bude pokračovat na turnovské palubovce v pátek 24.3.2017 (19:30) a v případě výhry budou moci turnovští slavit zisk titulu v 1. lize.

V případě nerozhodnutého stavu bude série pokračovat i v sobotu 25.3.2017 (18:00).