TJ Zikuda Turnov vs. Vrtule Frýdlant

Horní řada: Chmelík Tomáš, Vencálek Lukáš, Procházka Ota, Kudrnáč Jan, Feštr Patrik; dolní řada: Svoboda Daniel, Černý David, Kuncíř Tomáš, Musílek Dominik, Mašek Pavel (chybí Hybler Dan)

Jestliže se v minulosti o umouněných vodičích pohyblivých parních strojů hovořilo jako o šlechtě dělnictva, pak volejbalovou šlechtou jsou bezpochyby smečaři. Jejich extrovertní povahy, které rády staví na odiv svůj právě odehraný bodový útok, se přímo vyžívají v komunikaci s fanynkami, které křepčí v hledišti. Ve hře to jsou hráči, kteří jsou pravděpodobně nejvíce vidět, nesou nelehké břímě přihrávek i zodpovědnost bodových útoků. Při představování smečařů bych začal Ondrou Zikudou, jehož povaha není typicky smečařská. Co mu chybí do exhibicionismu, to vyvažuje klidem a přehledem, při řešení svízelných herních situací. Jeho pravým protějškem je Adam „Vlastík“ Zelfel. Onu přezdívku zdědil po svém tatínkovi, který býval rovněž výtečným šlechticem. Adam je neuvěřitelně důrazný v zakončení a z případných individuálních nezdarů si těžkou hlavu nedělá. Třetí smečar – Dan Eso Hybler – se hře ve projevuje málomluvně až introvertně. Často v těžkých fázích utkání nastupuje z lavičky a nikdy nezklame. Jeho aristokratický stoicismus ve hře je rázem pryč, když vstoupí do šenku. V tu chvíli se stává vrchním bavičem a sype z rukávu jednu historku z jinošských let za druhou. Je-li alespoň polovina pravdivá, má v podkrkonoší několik mladších příbuzných. Nově sestavu turnovských smečařů obohatil Patrik Feštr. Mohutná druholigová opora Prasylu Mladá Boleslav se rozhodla zakončit svou dlouhou hráčkou kariéru v jeho volejbalové kolébce v Turnově. Na Patrikově zjevu je skutečně něco vznešeného a modrá krev mu koluje i v žilách. Na utkání konaném o prodlouženém víkendu však nebude přítomen ani jeden smečař. Zelfel + Zikuda = omluvenka ohlášená už týdny dopředu, Hybler má domluvený vzpomínkový výlet do Podkrkonoší, bankéř Feštr našel na chodníku pětikorunu, ohnul se pro ni a už se nenarovnal.

V utkání s Frýdlantem budeme muset hodně kouzlit se sestavou. Zápas nechceme podcenit, neboť o uplynulém víkendu Frýdlant doma sebral bod lídru tabulky Vysokému, když v dopoledním utkání ztratil match až v pátém setu. Jenže kde brát a nekrást? První hvizd se blíží a na palubovku nastupujeme v sestavě: libero Černý, nahravač Kuncíř, diagonální útočník Musílek, blokaři Kudrnáč, Mašek, smečaři Svoboda (obvykle libero), Procházka (obvykle vodonoš), na lavičce schopen nastoupit kamkoliv Chmelík, případně na blok Vencálek, vše jistí za vousy skrytý povzbudivý úsměv Patrika Feštra. Do utkání lépe vstupují hosté, kteří se servisem snaží rozhodit útočícího Dana Svobodu. Přihrávku Danouš zvládá na jedničku, ale zakončení se mu vlivem těžkého dvojbloku v úvodu zápasu nedaří. V průběhu setu se dopracuje k herní pohodě a na skóre je to znát. Po prvním nervózním setu si hra Zikudovců sedne a zápas mají od té chvíle pod kontrolou. K hladkému průběhu navíc přispívají hosté – univerzál frýdlantských posílá většinu míčů do sítě, blokaři hostů bez bodových útoků. Naopak turnovští blokaři mají efektivitu v útoku atakující hranici 100% a diagonální útočník Musílek rovných 101%. Dochází ke střídání mladších hráčů a hra postupně spěje k vítězství za tři body. Za zmínku stojí výkon Dana Svobody, jenž v zápase bodoval 13x, což představuje růst o 1300% oproti předchozím utkáním.

Do druhého zápasu nastupujeme téměř s totožnou sestavou jako dopoledne, jen se změnou na bloku, kde nově začíná Vencálek a osvědčený Kudrnáč. Na lavičce přibyl Eso Hybler, univerzální Chmelík a geronti Feštr s Maškem. Úvod znovu lépe zahajují hosté, kterým turnovští po celou dobu prvního setu jen dýchají na paty. Sadu se snažíme zachránit dvojstřídáním – Hybler, Mašek, ale ani jejich zkušenosti nedokáží odvrátit ztrátu prvního dějství. Je třeba najít klid a druhý set začínáme v „ostřílené“ sestavě – tj. na smeči Svoboda, Hybler, na bloku Mašek s Kudrnáčem. Množství chyb na servisu domácích, občasné neporozumění v souhře nahravač-útočník drží Frýdlantské vévody ve hře. Teprve v koncovce díky servisům Hyblera a Svobody turnováci získají kontrolu nad druhým setem. Ve třetí sadě chceme potvrdit break, jenže v půli setu musí být stažen ze hry Dan Hybler, který v uplynulých dnech nedodržoval správnou sportovní životosprávu a hrozilo metabolické faux pas. Do hry se vrací Procházka, který soupeře trápí svou plachtou podél postranní čáry. K němu se přidává znovu i Dan Svoboda a třetí set utkání získávají turnováci. Nepříznivý stav matche z 0:1 obracíme na svou stranu poměrem 2:1. Ovšem dovést k vítěznému konci tři sety za sebou je stejně nelehké, jako dovést třikrát za sebou do vítězného konce milování s dívkou. Hra hostů, oproti dopolednímu zápasu, je zlepšená jak na středu sítě (útok i obrana) tak v útoku na „handě“. Absence zkušených a ostřílených turnovských smečařů je znát a rozvahu či rozhodnost útoku nejsou ostatní spoluhráči na smeči, středu sítě nebo za hlavou sto plnohodnotně nahradit. K tomu se přidávají občasné chyby (na přihrávce, souhře, útoku) a rázem je tu setbol hostů. Ten ještě nadvakrát servisem odvrátí Tom Kuncíř, ale luxus 5 setbolů si frýdlantští nenechají ujít a dorovnávají utkání na 2:2. Zobácký výkon domácí zdravě naštve. Kuncíř drží servis, kompaktní stínění hráčů u sítě boří přihravačskou formaci hostů a turnovská blokařská hradba na síti je skalním pobřežím, o které se tříští slaboučké útočné vlny hostí. Ke změně stran dochází za stavu 8:1. Do konce zápasu Frýdlantu dovolíme už jen body dva.

Vrtule znovu ukázaly, že umí zahrát. Turnovské mrzí ztráta kytičky v podobě jednoho bodu do tabulky. Příští týden zajíždíme do Vysokého a karty jsou rovnoměrně rozdány. V malé vysocké hale se rozhodne nejen o tom, kdo bude přezimovat na prvním místě v průběžném pořadí, ale též o tom, s jakým klidem bude turnovský tým vstupovat do jarní části sezóny. Ta pro turnovské hráče nebude lehká, protože řadu těžkých zápasů sehráváme jako hosté. Děkujeme za podporu slečně a paní Svobodové a dále panu Zdeňku Zieglerovi – v dobách mého dětství výbornému nahravači Sokolu Ohrazenice a později trenéru, který k volejbalu přivedl nejen svého syna Filipa, ale i výborného hráče Pavla Nýče nebo Honzu Filipa, pozdější důležité opory turnovského „A“ týmu. Další volejbalová sobota je minulostí. Minulostí jsou i výkony dávných volejbalových šlechticů. „Mládí“, mí volejbaloví jinoši, „je hodnota, která se vytrácí každým dnem.“ (Charlie Chaplin)