TJ Zikuda Turnov vs. VK Malá Skála B

Když přijde hudebník do skupiny je podroben talentovému testu. Ti nejšikovnější jsou houslisty, méně šikovní usedají ke klavíru, telátka ke kytaře a ti, pro které by byl i triangl nad jejich síly, končí u kytary basové. Při koncertech postávají neviditelně úplně vzadu za všemi hudebníky a tvrdí muziku. Podobnou roli mají ve volejbalovém týmu blokaři. Ti nejméně perspektivní hráči jsou schovaní pod sítí a do pole je raději nikdo ani nepouští. Být blokařem je však ve hře role náročná, ne-li nejnáročnější. Považte. Přibližně třetina vlastní rozehry se odbývá za vašimi zády. Sotva doskočíš z bloku a otočíš se ke spoluhráčům hned proti tobě letí odražený míč z pole. Jednoduchou rovnicí o jedné neznámé vypočteš, že na řešení situace máš 0,10 vteřiny. Fyziologická reakční rychlost člověka je však 0,12 vteřiny. I při ztrátě dvou setin vteřiny je třeba zachovat chladnou hlavu a míč rozehrát. I z toho důvodu se hodí na blok povaha introvertní, ne-li přímo flegmatická. Jedině flegmouš dokáže opakovaně skákat na blok, třeba dvacetkrát za set, aniž by se dotkl míče. A udělá to v koncovce, po jedenadvacáté, kdy všem již tečou nervy. Tehdy poprvé se jeho dlaň nad sítí setká s míčem, který pošle nekompromisně pod nohy nezastavitelného soupeřova smečaře. Flegmatický blokař neznatelně pokrčí rameny a v duchu pro sebe si řekne: „To se mi povedlo.“

Na obranu sítě máme v týmu hned čtyři specialisty, tudíž je zjevné, že o telátka ve volejbalu není nouze. Tím největším a také nejmladším je Tom Chmelík. Se svými mírami 199 cm a 21 let je skutečně perspektivním hráčem. Přesah jeho tlap do pole soupeře je přímo brutální. V tréninku velmi pracovitý, poněvadž po každé smeči si dává navíc jeden dřep. Tom je aktuálně zraněn a jeho návrat do plného tréninkového zatížení již čekáme každou chvíli. Druhým Hightowerem je Lukáš Vencálek. Míry 198 cm, 24 let. Lukyno má v tréninku nejvyšší výkonnost. Trpí dětskou nemocí zvanou zápasová tréma, která se projevuje dvěma věcmi: a) v zápase neprodá vše co umí, b) zamykáním v šatně. Dost možná ještě poroste, soudě podle velikosti bot, které by Vavřinec Hradilek mohl klidně využívat jako rekreační slalomový kajak (podobný tvar i velikost). Třetím v pořadí je už vlastně drobeček Jan „Kudr“ Kudrnáč, 193 cm, stár 28 let. Kudr je jeden z mála otců v týmu, tichý, mlčenlivý společník, který soupeře trápí velmi těžkou plachtou. Nahravač Kuncíř říká, že si s Honzou nejlépe pokecá. Vypadá to tak, že Tomáš mluví a Kudr, přirozeně, naslouchá. Povahou prostě typický blokař. No a pak tu jsem já, míry 185 (pořád mluvím o tělesné výšce), věk 42 let. Jestli se mě ptáte, jaké to je, vyrovnat se výše uvedeným mladým, vysokým a blokařsky talentovaným chlapcům, tak mohu říci, že to stojí velké úsilí a stejně se jim nevyrovnám. Holt centimetry chybí a roky přebývají. Ale mladší spoluhráči jsou na mě hodní, ctí mé šediny a prozatím mě ještě v týmu trpí aneb Někdo to sako natahovat musí.

Teplou březnovou sobotu nás čeká soupeř ze starého turnovského okresu – Malá Skála. Loňský vítěz krajského přeboru aktuálně bezpečně kontroluje znovu první příčku tabulky, nyní ovšem odzdola. Turnovští jsou dnes bez Adama Zelfela, kterého na smeči alternuje libero Dan Svoboda. Chybí rovněž Ondra Zikuda a jeho tentokrát dubluje Patrik Janovič. Do týmu se po dlouhé absenci vynucené zraněním vrací Domča Musílek a k mé radosti na post diagonálního útočníka. Nahrávku tradičně zajišťuje Tom Kuncíř a blokaři jsou nastoupení v plné palbě.

První set je poznamenán četnými chybami na servisu na straně domácího Turnova. Teprve v druhé půli prvního dějství se Turnovští od soupeře odtrhávají a jdou do vedení. Od druhého setu se projevují dva zásadní nedostatky hostujících hráčů Malé Skály – prvním je přihrávka a druhým výrazně slabší středoví hráči oproti turnovskému čtyřlístku. Tom Kuncíř si je vědom tohoto nedostatku hostí a tak nahrává svým blokařům při každé příležitosti. Díky náskoku saháme do sestavy a střídáme všechny hráče. V půli třetího setu si dokonce troufneme změnit nahravače – Mašek za Kuncíře a Tom si konečně po dvou letech zasmečuje i v krajském přeboru. Navzdory střídání jak domácích tak hostí se vývoj utkání nemění a TJ Zikuda Turnov bezpečně získává další tři body do průběžného pořadí. Za vyzdvihnutí stojí neuvěřitelné skokanské schopnosti a pravačka Patrika Janoviče.

Druhé utkání po polední pauze se odbývá ve stejném duchu. Maloskalský Michal Hampl se přesouvá na smeč, ale na průběh utkání to nemá žádný vliv. Turnovští jdou s přehledem do vedení 2:0. Znovu střídáme nahravače, avšak tentokrát Tom Kuncíř zůstává zcela na lavičce domácích. Za stavu 12:13 přijde krize a nahravačský nováček domácích není schopen napravit nepřesnosti v přihrávce. Soupeř vede 12:17. Po návratu domácího specialisty však turnovští stahují náskok, za přispění podání Musílka a Svobody, který si znovu na soupeři vynucoval oddechový čas. První dorovnání stavu přijde za stavu 22:22 a není třeba dlouze rozepisovat, kdo ji nakonec vyhrál.

Turnovští blokaři dnes byli hodně vidět – v útoku i na obraně, Kudr s Lukym k tomu přidali i famózní zásahy v poli. Jsou to kluci šikovní.

Děkujeme fanouškům, kteří nás přišli podpořit – spoluhráčům Patrikovi Feštrovi a Dáňovi Hyblerovi, paní a slečně Svobodové, paní a slečně Kudrnáčové, Tomášovi Kuncířovi, Michalu Křížovi, Pavlovi Nýčovi a Honzovi Blažkovi a slečnám zapisovatelkám Aničce Šebestové a Verče Zárybnické.

Příští týden zajíždíme za nevyzpytatelným soupeřem do Frýdlantu. V letošní sezóně už nám sebral body, ale body uzmul i ve Frýdlantu hostujícímu Vysokému. My si od Vrtulí chceme odvézt tentokrát plný počet bodů. Držte palce, ať se to týmu podaří. Já na ně tentokrát dohlédnout nemohu, neb jsem pracovně mimo. Budou to nervy… Ale o článek nouzi mít nebudete, ty mám napsané do zásoby až do poloviny příští sezóny (včetně výsledků).

I. utkání

TJ Zikuda Turnov vs. VK Malá Skála B 3:0 (25:20, 25:18, 25:18)

Sestava: Musílek D., Janovič P., Kudrnáč J., Kuncíř T., Svoboda D., Mašek P., libero: Černý D., střídali: Vencálek L., Chmelík T.

II. utkání

TJ Zikuda Turnov vs. VK Malá Skála B 3:0 (25:17, 25:20, 25:23)

Sestava: Musílek D., Janovič P., Vencálek L., Kuncíř T., Svoboda D., Mašek P., libero: Černý D., střídali: Zikuda O., Kudrnáč J., Chmelík T.

Autor: Pavel Mašek