TJ Zikuda Turnov vs. TJ Spartak Smržovka

„Ze všeho nejhorší je, osvědčit se.“ říkával můj o trochu zkušenější smržovský kolega. Krom učitelského povolání nás spojovala stejná adresa trvalého pobytu, volejbal, palačinko-hudební bytové večírky a skaut. Pravdivost jeho slov si začíná uvědomovat i náš vedoucí družstva, trenér, volejbalový guru, mentální kouč, nahravač, tmelící prvek i jinak následováníhodná osobnost Tomáš Kuncíř. On je ta sudička, jež před téměř dvěma lety do kolébky družstva vložila vše. S postupujícím časem se dostavují herní úspěchy a s nimi ruku v ruce další/vyšší očekávání a tudíž vyšší nároky na vedoucího družstva. Ve svých funkcích se osvědčil a těžko hledá, alespoň pro některé své role, kvalitativně důstojného nástupce. Víme, že toho má hodně – komunikace s družstvy, domlouvání tréninků, objednávání a rušení tělocvičen, náplň tréninků, volejbalové strategie, pitný režim na soustředění a mnoho dalšího.  Z důvodu odlehčení a přenosu kompetencí převzal finanční záležitosti Dan Svoboda. Je to funkce zodpovědná a náročná. Peněžní zajištění chodu družstva v průběhu sezóny obnáší následující: koncem října zajet k oddílovému hospodáři Aleši Pecinovi a vyzvednout zálohu na půl sezóny. Pecina si do podvojného účetnictví na stranu DAL pokladny zaúčtuje: 10.000,- Kč, pozn. „Záloha Muži A“, Dan na papírek, kterému říká pokladna napíše na stranu MÁ DÁTI 10.000,- Kč, pozn. „Vánoční dárky“. Po Novém roce je třeba zálohu řádně proúčtovat, aby vše sedělo a s druhou půlkou sezóny začít vše nanovo.

Cením si práce a obětavosti výše jmenovaných chlapců a úvodní věta vyjadřuje nevděčnost jejich rolí. I vzpomínka na kolegu ze Smržovky je na místě, neb první listopadovou sobotu přijel Spartak Smržovka do Turnova, aby po půlroce poměřil svůj volejbalový um. Očekáváme kvalitního a houževnatého soupeře, jež je dlouhodobě vyhlášen výbornou hrou v poli. Na palubovce se rozcvičují klíčové smržovské opory – Fanda Vtípil, Lubor „Berry“ Berka, Jirka Sedláček, Kuba Hušek i nahravač Ondra Koudelka, přijel i pan Jelínek, přinesl koš malinek (jak by doplnil Kudr, zblblý náročnou literaturou o šesti malovaných kartonových stránkách) .

Úvod prvního utkání nám vychází výborně, když v úvodu získáme výrazný bodový náskok. Ten však hosté ještě před půlkou setu vymažou a naopak jdou do vedení. Koncovku získává urputnější tým hostů nejtěsnějším možným rozdílem bodů. Druhý set naopak lépe odstartují hosté navzdory šachové rošádě v postavení turnovských smečařů. V průběhu setu turnovští naleznou herní klid a vybudují si bezpečný náskok, který udrží i v koncovce. Ve třetím dějství domácí potvrzují herní formu a mohou si dovolit střídání nováčka družstva – Tomáše Chmelíka, který se uvede ukázkovým blokem. Soupeře tlačíme nejen servisem (D. Musílek), ale i fantastickými zákroky v poli (D. Svoboda) a ve hře jasně dominujeme. Fanoušci nás ženou za vítězstvím. Narvaná tělocvična na chlapajdě jich je plná a věřím, že všech sedm fanoušků mačká palce. Kdo by si však myslel, že to Smržovské zlomí, je zřejmé, že tuto tvrdou horskou náturu nezná. Čtvrtý set je vyrovnaný. Turnovští vidinou možného vítězství jsou nervózní a dopouští se chyb. Opět je načase zase jednou převzít lodivodskou roli kapitána a mladé hráče vyvézt z mlžných a zrádných vod. Šňůra skutečně těžkých a stabilních servisů rozhodí útočné kombinace hostů a tím dá prostor vyniknout blokujícímu Kuncířovi s Kudrnáčem. První výhra dnešního dne je v kapse. V utkání bych vyzdvihl výkon Honzy „Kudra“ Kudrnáče, který krom bloků předvedl vysokou efektivitu a důraz v útoku. A protože zahrál skutečně výborně, tak již nikoho dalšího chválit nebudu, abych hodnotu jeho výkonu zbytečně nedevalvoval.

Po obědě, u některých velmi vydatném, se početný tým Smržovky do utkání výrazně obmění. Nastupuje dosud sedící blokař Tomáš Honc, libero z prvního utkání jde na smeč a hosté hrají bez specialisty na obranu v poli. První dějství nám, řekl bych již tradičně, vychází bezvadně. V druhé tahavé sadě Smržovka chytí slinu, občas prostřídá a těsná koncovka opět lépe sedne hostům. Poslední dva sety mají obdobný průběh, tj. jedno družstvo táhne, pak se dostane do herní deprese, druhý tým dorovná, případně i vede. Oboustranně se družstva dopouští množství nevynucených chyb. Servisem drží turnovské Musílek se Zelfelem, ve čtvrté sadě se přidá i (opět) kapitán Mašek. Druhá výhra dne je doma.

Co říci závěrem. Ač to bodově na první pohled nevypadá, Smržovka potvrdila naše očekávání – houževnatý tým, jehož výborná obrana v poli i nad sítí byl obtížný oříšek. Turnovští častokrát útočili 3x-4x za sebou, než se podařilo míč složit na zem nebo hosty donutit k chybě. Spartak nevypustil jediný balón. Řekl bych, že se od nich ještě máme hodně co učit. Fanouškům děkujeme za podporu. 

Vedoucí a trenér Tom Kuncíř tak dovedl svůj tým k šestému tříbodovému vítězství v řadě. Očekávání na příští utkání jsou vysoká a s nimi roste i zodpovědnost a nároky nejen na vedoucího družstva. Aneb, jak říkával onen kolega ze Smržovky: „Ze všeho nejhorší je osvědčit se.“

Horní řada: Jan Kudrnáč, Tomáš Kuncíř, Pavel Mašek, Adam Zelfel, Tomáš Chmelík
Dolní řada: Daniel Hybler, David Černý, Dominik Musílek, Daniel Svoboda

I. utkání

TJ Turnov vs. Spartak Smržovka 3:1 (24:26, 25:20, 25:16, 25:18)

Sestava: T. Kuncíř, D. Hybler, P. Mašek, D. Musílek, A Zelfel, J. Kudrnáč, libero: D. Svoboda, D. Černý, střídal: T. Chmelík

II. utkání

TJ Turnov vs. Spartak Smržovka 3:1 (25:18, 23:25, 25:19, 25:22)

Sestava: T. Kuncíř, A. Zelfel, P. Mašek, D. Musílek, D. Hybler, J. Kudrnáč, libero: D. Svoboda, D. Černý, střídal: T. Chmelík

Autor: Pavel Mašek