TJ Zikuda Turnov vs. TJ Bižuterie Jablonec n.N.

Nastal čas, aby se podzim zeptal, co jsi dělal v letní přípravě. Turnovští hráči, po vzoru Jaromíra Jágra, pracovali na tom, co jim nejde. Někdo posiloval na maltě, další trénoval sebeovládání při náročném horském přechodu slovenských velehor, jiný piloval herní činnosti jednotlivce při plážovém volejbalu, nejstarší honili rodinné body u moře. Společně jsme pak zvyšovali fyzickou kondici a souhru na soustředění v Novém Městě pod Smrkem. Do sebelepší přípravy však můžou vstoupit proměnné, které nelze předvídat. Jedním z takových faktorů je kupříkladu nemoc. Zkušenější vědí, mladí, nechť si vyslechnou, že nemoc, podobně jako volejbal, muži a ženy prožívají zcela odlišně. Zatímco muž při vážném onemocnění, kupříkladu těžký průběh rýmy, se zavře do pokoje, nechce nic jiného než mít klid a pokojně zemřít, ženy to mají naprosto odlišně. Například moje žena, prosta vnějších příznaků nemoci, se prohlásí za nemocnou, matriarchálně začne okupovat manželské lože, podobně jako kapitán lodní můstek parníku Concordia, a na zbytek posádky chrlí rozkazy (dále jen „pokyny“) – Uvař mi čaj., Vyndej prádlo z pračky., Uvař oběd a mě čaj., Dej prádlo do pračky., Udělej s dětmi úkoly., Připrav svačinu., Uvař mi čaj… Každý člen rodiny situaci řeší po svém. Náctiletá dcera se zavře do pokoje, imunní vůči všemu (pokynům i virům), další dcera v počasí, že bys psa nevyhnal raději jede na skautskou víkendovku, a my muži se klidíme do tělocvičny….

Tam nás čeká soupeř nad soupeře, TJ Bižuterie Jablonec. Po loňské sezóně bilance 0:4 na zápasy, nebo chcete-li ještě nelichotivější čísla pak 5:12 na sety ve prospěch umělých perel z břehů Nisy. Letos nám do karet hraje několik trumfů:

a) zápas probíhá v tělocvičně na „chlapajdě“ s nízkým stropem  a malým volným prostorem kolem postranních čar

b) utkání píská zkušený rozhodčí Velimov

c) nový smečař v týmu domácích Adam „Vlastík“ Zelfel

d) Eso D. Hybler

I Bižu přijela s inovovaným mužstvem (nebo spíš chlapectvem). Soupiska Bižu čítá 11 hráčů, jejichž rok narození začíná dvojkou (!), a jen 6 hráčů narozených ve 20. století + 1 Zajíček. Utkání rozehráváme po nezbytných pokynech trenéra velkým tlakem na servisu a soupeře držíme pod pokličkou náskoku bodů. S jistotou získáváme první dva sety, přičemž ve druhém dějství střídáme své „zajíčky“ aby se ohrávali (V. Vencálek, T. Chmelík). Třetí set ovšem režírují hosté a domácím se až v koncovce podaří převalit body v setu a tím celé utkání ve svůj prospěch. Teprve první výhra nad Bižu a navíc tříbodová je doma.

Mezizápasové okno zkrášlí hra žen. Rovněž hrají proti Jablonci a tak celý den je vlastně takový, řekl bych až, volejbalově rodinný. A že bylo na co koukat…

Druhé utkání mužů přináší zásadní proměnu hostujících, kdy na palubovky nastupují chlapci z Bižu. Mladá krev je do zápasu hodně nažhavená a jejich vstup je neudržitelný. Záhy vedou o pět i více bodů. Turnovští, neschopni udržet mladé koně na uzdě, tahají z rukávu poslední Eso. Koncovku prvního setu duševně zvládne starší zkušenější turnovský tým (tento přívlastek postupně rozvíjející nemohl v minulých článcích být použit, pozn. aut.). Další dva sety jsou víceméně v režii Zikudovců, ovšem již bez Zikudy, který odejel plnit rodinné povinnosti. Maličké drama vznikne v koncovce třetího setu. Vše zažehná Kapitán, který z lavičky v roli kauče přečte plánovaný scénář poslední rozehry soupeře, předá své pokyny hráčům a tím zajistí poslední, asi tak 50.bod dne pro Adama „Vlastíka“ Zelfela. Výsledkem je další tříbodová výhra nad hladovými mladíky z Bižu do průběžného hodnocení krajského přeboru.

Lepší začátek sezóny jsme si ani nemohli přát. Plný počet bodů po dvou utkáních, navíc nad soupeřem, který nás v uplynulé sezóně potrápil ze všech týmů nejvíce. K hladkému průběhu zápasu nejvíce přispěl Adam Zelfel. A samozřejmě letní příprava – naběhané metry, naježděné kilometry, navzpírané pytle cementu, pot na čele, krev na kolenou.

Hrdý na své spoluhráče (a hlavně sebe) otvírám dveře domu, kam se s malým Petříkem vracíme za naší nemocnou přeslicí.

„Ahoj, jsme doma.“ voláme do patra.

„Čusik, uvař mi čaj… a jak jste hráli?“

„Dvakrát tři – nula.“ chlubím se.

„To byli asi ňáký slaboučký.“

Vařím čaj, za trest bez medu a hodně citrónu.

TJ Zikuda Turnov vs. TJ Bižuterie Jablonec

3:0

Sestava: T. Kuncíř, A. Zelfel, P. Mašek, D. Musílek, O. Zikuda, J. Kudrnáč, libero: D. Svoboda, střídali: L. Vencálek, T. Chmelík

3:0

Sestava: T. Kuncíř, A. Zelfel, P. Mašek, D. Musílek, O. Zikuda, L. Vencálek, libero: D. Svoboda, D. Černý, střídali: J. Kudrnáč, D. Hybler

Pavel Mašek

Tým TJ Zikuda Turnov (muži A)
Horní řada zleva: Jan Kudrnáč, Adam Zelfel, Tomáš Kuncíř, Lukáš Vencálek, Pavel Mašek, Dominik Musílek
Dolní řada zleva: Daniel Svoboda, Daniel Hybler, David Černý