TJ Vysoké n. J. vs. TJ Zikuda Turnov

Se čtrnáctidenním zpožděním konečně dorazil Martin na bílém koni. Jindy rannímu vstávání vzpouzející se děti jsou o sobotním ránu na nohou dříve, než by si milující rodiče přáli a s hlasitým smíchem vítají křehké vločky, čímž rodičům dávají jasně najevo, že je třeba rozdělanou práci přerušit. Desublimovaná voda šesterečné soustavy však chlapcům milovníkům i jinak přidělává vrásky. Zrovna dnes, na svatou Kateřinu, kdy do Střední Evropy pronikl subarktický vzduch máme vyjet do kraje zapomenutých vlastenců, kteří zapadali sněhem a věnovat se své volejbalové lásce. Kromě těžké cesty nás čeká i těžký zápas s týmem, který se profiluje jako hlavní překážka pro splnění našich vytoužených cílů – vyhrát krajský přebor a užít si pěkný jarní volejbalový víkend na kvalifikačním turnaji o postup do II. ligy.

V malé vysocké tělocvičně nás vítají známí soupeři. Drtivá většina z nich ve svých lepších volejbalových letech hrála soutěž o jednu až dvě úrovně vyšší, než většina hráčů hostů. Krom toho jsou, až na Jirku Čermáka mladší a nepřekvapivě vyšší, než např. Dan Hybler. I my však přijíždíme s hráčem, jehož výkonnostní bilance je domácím hodna – Patrik Feštr. Páťovi, volejbalovému superveteránovi, jsme s Danem rádi přepustili titul „starý a zkušený“ a sami se nechali suspendovat do hodnosti „hráči v nejlepších volejbalových letech“ (spolu s liberem Černým a diagonálním smečařem Musílkem). Většinový zbytek turnovského týmu byl degradován na „mladí, začínající a talentovaní“.

Na příjemně měkkou palubovku nastupují hostitelé a dřívější hráči TJ Turnov Miloš Dolejší, Martin Koláčný a Honza Suchánek, prvoligový benátčan Aleš Vitvar a přirozeně nemůže chybět ikona Jirka „Goro“ Čermák. Turnov staví svou obvyklou sestavu, kterou dnes znovu posiluje Adam Zelfel. Vysoké do utkání vstoupilo stejně nažhaveně, jako hosté z Turnova. Každý se chce předvést a první set jednoznačně vychází lépe domácím, kteří jistým a velmi důrazným servisem odtahují hosty od sítě a turnovští nejsou schopni bodového zakončení. Do druhého dějství chceme svou hru zlepšit a věříme, že jsme si na prostředí tělocvičny již zvykli. Ale vývoj setu se nijak výrazně neliší – bezchybné Vysoké využívá každého sebemenšího zaváhání hostů a nekompromisně trestá. K tomu se přidávájí obvyklé dětské nemoci turnovského týmu, kdy každý z hráčů se dopustí individuální chyby, které se, bohužel, kumulují. Nepomůže ani zapojení Patrika, který zahrál pár fantastických míčů. Do třetí sady implementujeme několik změn – šachová rošáda blokařů, střídání liber a Feštr na smeči. Hra je vyrovnanější, přesto domácí hru kontrolují. Koncovku turnovský tým vůbec nezvládá a po 70 minutách hry odcházíme na neveselý oběd. Zkušené Vysoké převálcovalo Turnov jako by to byl tým ze spodní části tabulky.

Do odpoledního zápasu jdeme znovu naplno a věříme, že mládí v druhém zápase zvítězí nad zkušenostmi (rozuměj stářím). Pokračujeme v osvědčených změnách z posledního setu dopoledního utkání, kdy se střídají libera, neb Černý měl ve hře v poli pár špičkových zákroků a též se mu podařilo i zablokovat (si krk). Vencálka na bloku střídá vyšší Chmelík a Mašek zůstává nezvykle v druhé útočné formaci, snad kvůli tomu jednomu vydařenému bloku házenkáře Vitvara. Úvodní sada je nezvykle vyrovnaná a spíše v režii hostů. Silným a důležitým faktorem se stává lavička hostí, od níž do prostoru tělocvičny duní zvuková podpora turnovských hráčů v akci. Dopolední bezchybná hra domácích se vyznačuje občasnými chybami a je tu prostor k náskoku hostů 1:0 na sety. Druhé dějství je opět s bodovým náskokem turnováků, jenže ve třetině setu Ondra Zikuda netrefí míč a lehce si poraní rameno. Superveterán Feštr je schopen z lavičky okamžitě nastoupit a zkušeně skládá míč i proti dvojbloku. K tomu přidá jistotu na přihrávce i přehled v poli a set jde znovu za hosty, snad i díky podpoře sponzora Petra Zikudy. Ve třetím setu turnovským hráčům ujede začátek a celý tým upadne do deprese. Domácí navazují na svůj dopolední výkon. V půli beznadějného setu Tom Kuncíř využije nabité vědomosti pětiletého studia oboru trenérství, kdy stáhne ze hry nejvytíženější hráče a dopřeje jim oddech. Budiž mu odpuštěno, že si dosud neudělal trenérskou licenci. V ten okamžik to ještě nikdo neví, ale je to šah-mat. Do čtvrté sady nás žene hluk z naší lavičky. Odpočinutí Zelfel s Musílkem jsou zpět v sestavě a touží po vítězství. Po něm toužím i já a při první točce pod sítí se mi podaří postupně zablokovat Vitvara, Dolejšího i Suchánka. Po výměně s liberem už jen přihlížím krásnému vedení 23:13. Jenže neříkej hop, dokud nepřeskočíš. Neschopnost hostí ukončit set spěje navzdory dvěma time-outům k dramatu, které ukončí, nevím to již jistě, tak mi tekly nervy, blokem mladíček Tomáš Chmelík. Ale věřme tomu, že to byl Tom, protože podal pěkný výkon a pár bodových bloků v utkání měl.

S týmem TJ Vysoké se loučíme na body smířlivě 3:3 na sety přeci jen lepším poměrem pro domácí 4:3. Uvidíme, jak se jim zadaří příští týden v Jablonci. Dá se asi předpokládat jejich dvojité vítězství, tudíž po první půli soutěže to bude právě Vysoké, jenž bude nosit žlutý trikot lídra zatímco na druhém místě bude tým TJ Turnov. V jarní části nesmíme zaváhat. Pokud i Vysoké bude bezchybné jako dosud, pak nás 16. března čeká v domácí hale ve Skálově ulici pořádný souboj. Ale to již hodně předbíhám, tou dobou sobotní sněhové vločky již budou omývat boky lodí, kdesi v Hamburku.

Sobotní dvojzápas byl jedním z nejtýmovějších turnovských výkonů v dosavadním průběhu soutěže. Každý hráč se do hry zapojil, každé střídání mělo své opodstatnění a svůj prospěch. Majstrštychem bylo střídání ve třetím setu odpoledního utkání, které vymyslel Tom Kuncíř. Krom útočníků bych vyzdvihl výkon Davida Černého, který v poli předvedl svou zkušenost a podal skvělý výkon a to navzdory handicapu se zatuhlou šíjí. A znovu musím vzpomenout na hráče z lavičky, kteří svým řevem podpořili hrající spoluhráče a ztížili komunikaci domácích. Nohy, ruce a hlasivky čtyř sedících volejbalových bratrů vydalo za sto fanoušků. Však taky po utkání každý chraptěl, jako kdyby celé dopoledne dětinsky běhal po zahradě a polykal k zemi se snášející sněhové vločky.