TJ Spartak Smržovka vs. TJ Zikuda Turnov

Nahravač = CMT = Centrální Mozek Týmu. Nahravači v dobrých týmech jsou nejlepšími hráči družstva. Výborný nahravač dokáže pět dalších průměrných hráčů vytáhnout o LEVEL výš. Naopak průměrný nahravač sráží excelentní spoluhráče o LEVEL níž. Nahravač tedy musí být, co se herních činností týče, nadstandardně vybaven. Jenže umění s míčem je jen třetina nutných dovedností, kterými „setter“ musí disponovat. Nahravač rozhoduje o tom, kudy bude veden útok. Lstivě se snaží přechytračit obranu soupeře a využívá k tomu nejen vlastní klamavé pohyby, ale i další spoluhráče. Je to tedy nahravač, nikoli trenér, kdo řídí taktický boj v utkání. Výborný nahravač má své spoluhráče dobře načtené a ví, v jaké fázi zápasu a komu s důvěrou může svěřit bodový útok, nebo z koho je třeba tíživé břímě zodpovědnosti sejmout. Musí být velmi empatický. Dalším důležitým aspektem je komunikace – dovnitř hřiště k hráčům, ale též ven k trenérovi. Nahravač je člen týmu, který zápas nesmí nikdy vzdát. Jinak je dohráno. U nás tuto nelehkou roli zastává jediný člověk a tím je Tomáš Kuncíř. Vynikající v herních činnostech a ještě lepší v oněch „soft skills“ dovednostech. Chlapec by si rád zahrál na útoku, protože při svém jinošském podhledu neví, že celá jeho bytost jest archetypem nahravače. A „Tomik“ je jedním ze dvou nejlepších nahravačů, se kterým jsem kdy hrál a se kterým se mi nejlépe sportuje, trénuje, směje, sprchuje, saunuje, svačí, tančí a zpívá.

Desátý den indiánského Měsíce Sněhu, kdy v Čechách po sněhu není ani památky, vyrážíme za těžkým soupeřem do horského městečka Smržovky. Dnešní zápas bude náročný – houževnatý soupeř, velká hala, změť lajn. V týmu TJ Zikuda Turnov je znovu „nová“ tvář – Ludvík Maier, který nám dnes pomůže na smeči za absentující nebo zraněné hráče. Do utkání jdeme s nadšením, čeká nás herně kvalitní volejbal s přátelskými protihráči. A tomu odpovídá i průběh utkání. V prvním zápase není jednoznačného favorita, hra je ve všech setech vyrovnaná. Smržovka tradičně silná při obraně jak na síti, tak v poli. První set získají hostující Turnováci s pouhým dvoubodovým náskokem. V druhém dějství Smržovští prostřídají a set jde ve prospěch domácích. Ve třetí etudě jdou znovu do vedení turnovští, aby ve čtvrtém hostitelé znovu prostřídali a urvali v průběžném vývoji utkání remízu. Rozhodne tie-break. Točíme za stavu 8:7 pro hostující Zikudovce, ale pak přijde „černá“ pětiminutovka hostů, kdy soupeř odskočí na rozdíl až 5 bodů. Turnovští ještě stáhnou vybudovaný náskok domácích na rozdíl dvou bodů, ale to je vše, na co jsme se zmohli. Velké zklamání. Nejde ani tak o prohru jako takovou, ta byla s úctou, ale o ztrátu dvou bodů do průběžného pořadí, které náš soupeř z Vysokého, jistě využije. Co nám chybělo k vítězství? Snad nejistota při obraně v poli způsobená vyrovnaným průběhem, možná příliš „profesorský“ volejbal, nebo nám, podobně jako Ukrajincům na frontě, chyběl ten správný náboj. Nejspíše však kombinace všeho. Je třeba neúspěch hodit za hlavu, nakonec, volejbal jako takový byl pěkný, jen soupeř se nedopouštěl nevynucených chyb a každé zaváhání hostů využil. A když jsem úvod článku věnoval nahravačům, nutno doplnit, že smržovský nahravač Ondra Koudelka to spoluhráčům rozdával pěkně.

Druhé utkání je již plně v režii hostů, snad i díky podpoře Pavla Nýče, který se na nás přijel podívat. Starší a zkušení smržovští volejbalisté se dopoledne vystříleli a po obědě jim chybí výborné dopolední políčko. Turnovští zlepšili pestrost hry a hlavně, na bloku zahrál naprosto fantastický zápas Lukáš Vencálek, který se blýskl zapamatováníhodným turboblokem (100 km/h tam – 200km/h zpátky), který doplnil množstvím zakončení z útoku na středu sítě. Dále bodoval Patrik Feštr, který poprvé odehrál celé utkání. Adam s Páťou Janovičem již útočili na jedny ruce a první dva sety byly prakticky v suchém tričku za současného popíjení presíčka s vytrčeným malíčkem. Až ve třetím dějství, kdy Smržovští znovu prostřídali byl set vyrovnanější, hosté si museli odpustit ten malíček u presíčka, ale na vývoj zvlhnutí dresů to nemělo vliv. V posledním setu ještě stojí za zmínku dělovka, která padla do oka Danovi Svobodovi.

Ze Smržovky jsme si tedy přivezli jen 4 body. Což nás mrzí a mrzí dvojnásob, protože Vysoké nakonec překvapivě zaváhalo na Lokomotivě, kdy v prvním zápase zvítězilo až v tie-breaku. Mohli jsme jít do vzájemného duelu, který nás čeká 16. března v turnovské hale v teplákovkách. Zatím to vypadá, že se na ně budeme muset snad i rozcvičit.

Nejbližší utkání v domácí hale TJ Turnov nás čeká již tuto sobotu 17. února od 12:00 a druhý tentýž den od 15:00, kdy potřebujeme uhrát s Lokomotivou Liberec oba zápasy s dvousetovým rozdílem. Přijďte nás podpořit!

I. utkání

TJ Spartak Smržovka vs. TJ Zikuda Turnov 3:2 (23:25, 25:21, 20:25, 25:20, 15:13)

Sestava: Kudrnáč J., Kuncíř T., Zelfel A., Mašek P., Janovič P., Maier L., libera: Svoboda D., Černý D., střídal: Feštr P.

II. utkání

TJ Spartak Smržovka vs. TJ Zikuda Turnov 0:3 (16:25, 16:25, 20:25)

Sestava: Vencálek L., Kuncíř T., Zelfel A., Mašek P., Janovič P., Feštr P., libera: Svoboda D., Černý D.

Autor referátu: Pavel Mašek