TJ Lokomotiva Liberec vs. TJ Zikuda Turnov

Volejbalové libero má těžký volejbalový život. Jeho práce, koná-li ji dobře, je pro laika téměř neviditelná, a pokud se něco nepovede, je
viditelná až moc a laik to dá hlasitě najevo. Náš tým pro tuto „černou“ práci má dva experty – Černého, Svobodu. Není to oxymoron, jeden je David a druhý Dan. Dan chodí primárně na přihrávku. Skákaný servis o rychlosti blížící se 80km rychlosti bere prstama stejně lehce, jako žabák jazykem mouchu za letu. David, díky mrštné postavě a větší herní zkušenosti se chodí otloukat do meziher při našem podání. Občas je to jen turistika, kdy si, chudák kvůli chybám servismanů, ani nesáhne na míč, jindy čirá sebevražda, když vybírá nemilosrdné útoky soupeřů. Úspěšný zákrok libera je prenatálním obdobím volejbalového útoku. Jejich herní dovednosti a schopnosti, podobně jako u nahravače, jsou rozdílovým faktorem, jenž z družstev činí vítěze. Turnovská libera jsou duševně odolná, organizačně velmi schopná, hustovlasá a usměvavá.

Když slunečné listopadové ráno míříme do krajské metropole, spoléháme na schopnost pouze jednoho našeho volejbalového spolubratra Dana Svobodu. Čeká nás soupeř, jenž nedisponuje děsivými výskoky, ale útočnými lstivými úskoky a na takové je zubatý obránce nejlepší zbraní. „Depo“ Lokomotivy Liberec má své kouzlo sudetských dob dávno minulých. Architektura přelomu 19.-20. století, dubová kazetová podlaha, vůně gymnastického nářadí, pot tisíců cvičenců, jež tu za desítky let ulpěl ve spárách. My dnes přidáme pár kapek svých a obohatíme atmosféru Lokotky i o naše pižmo.

Zápas máme od prvních chvil v pevných otěžích. Nahravač Lokomotivy je již hodně zkušený a nestíhá dobíhat pod míč při horším příjmu. Výsledkem je řada chyb v libereckém útoku, nebo zdarma odevzdaný míč, kteří turnovští hráči rychle vrací zpět na palubovku soupeře, až lítají třísky. Sehrané kombinace dynamických turnovských mladíků bourají obranu Liberce jako domeček z karet. Díky tomu dostávají herní příležitost i mladší turnovští hráči. Po dvou jednoznačných setech liberečtí mění nahravače a Turnováci od začátku začínají s Procházkou, Vencálkem a Chmelíkem. Díky zlepšené liberecké nahrávce jde set ve prospěch domácích. Čtvrtý, poslední set nenecháváme náhodě a jdeme si v základu pro vítězství i s drobným střídáním (Chmelík za Kudrnáče). Za vyzdvihnutí stojí tři po sobě jdoucí Musílkovy mazácké blok-auty. Další dva pak přidá v odpoledním zápase.

V odvetném utkání se sestava Lokomotivy mírně obmění, ale na hře se v Zásadě ani v Liberci nic nemění. Turnovští režírují hru od prvního do posledního míče bez ohledu na to, kdo je na palubovce. Hra hostů je silná v poli (Svoboda, Procházka, Vencálek), při útoku do dřevěné podlahy zatlouká (skoro až neuctivě) hřebíky Vencálek a především Musílek. Ve třetím setu odpoledního zápasu turnovský nahravač Kuncíř načrtne melodickou linku a turnovští spustí svůj orchestr. Z hráčů Lokomotivy se stanou jen pasivní posluchači. V druhém utkání bych vyzdvihl zákroky v poli (Svoboda, Procházka) a nekompromisní, pro soupeře místy až nebezpečné útoky Domči Musílka.

Děkujeme za podporu věrnému fanouškovi panu Kuncířovi. Naopak mrzí, že nás nepřijela do Liberce podpořit obětavá zapisovatelka Míša Kočová. Věrné fanoušky zveme v sobotu 18. listopadu v 10:00 na utkání Turnov vs. Frýdlant do tělocvičny u chlapajdy.Slunečné ráno přešlo v odpolední podzimní dekadentní náladu. Vůně staré tělocvičny vyvolala dávné vzpomínky – na staré tělocvičny, protihráče, spoluhráče. Zmíním dnes ještě jedno libero, jedno z nejlepších, jaké jsem v životě zažil a měl jsem štěstí, že mě uvedl do volejbalových tajů. S dnešními libery má hodně společného – usměvavý, hustovlasý, mrštný. Jen ta duševní odolnost – byl první kdo sundával při zápase rozhodčího z UMPIREu. Náročný k rozhodčímu, ale především k sobě i spoluhráčům. Herně zkušený, hrál smečaře, nahravače a v závěru bohaté herní kariéry libero. Když jsme na tréninku hrávali fotbálek a on byl v bráně, nebylo možné vstřelit gól. Neskutečný postřeh, nebojácný. Chválou šetřil, ke spoluhráčům nesmlouvavý a konstruktivně kritický, a když vás pochválil, bylo to víc než obdržet Řád Bílého lva. Po ukončení hráčské kariéry trénoval turnovské dívky, dneska jsou to již dospělé ženy. Víme, kdo to je?

I. utkání 

Lokomotiva Liberec vs. TJ Turnov 1:3 (15:25, 16:25, 25:21, 19:25)

Sestava: T. Kuncíř, O. Zikuda, P. Mašek, D. Musílek, D. Hybler, J. Kudrnáč, libero: D. Svoboda, střídali: L. Vencálek, T. Chmelík, O. Procházka

II. utkání 

Lokomotiva Liberec vs. TJ Turnov 0:3 (16:25, 20:25, 15:25)

Sestava: T. Kuncíř, O. Zikuda, P. Mašek, D. Musílek, D. Hybler, L. Vencálek, libero: D. Svoboda, střídali: J. Kudrnáč, T. Chmelík, O. Procházka

Autor: Pavel Mašek