Skvělé vystoupení se smutným koncem

Turnovské starší žákyně se o prodlouženém víkendu (19. – 21. 5. 2023) zúčastnily v Karlových Varech Mistrovství České republiky U16. Této vrcholné akce se zúčastnilo celkem 16 družstev, které uspěly v Českém poháru nebo jednotlivých krajských přeborech a musely navíc projít sítem prvního kvalifikačního kola. Turnov se finálového turnaje zúčastnil vůbec poprvé. Během třech dnů předváděl skvělý volejbal a byl jeden míč od neskutečného úspěchu.

V pátek se odehrála úvodní čtyřčlenná skupina. V prvním utkání jsme narazili na družstvo Dukly Liberec, se kterým se Turnovačky pravidelně utkávaly v krajském přeboru. Po napínavějším prvním setu nakonec naše hráčky splnily roli favorita a zvítězily 2:0 (22, 14). V druhém utkání přišel TJ Sokol Frýdek-Místek. Po jednoznačném vítězství v úvodní sadě přišly problémy v druhém setu. Naštěsti tie-break byl opět jasnou záležitostí a Turnov zvítězil 2:1 (10,-16,7). Vrchol prvního dne přišel v závěrečném utkání proti silnému VK KP Brno. Turnovačky bojovaly, dostaly se do absolutního varu a Brno přejely 2:0 (19, 9). Po třech výhrách z úvodního dne postupily do další fáze turnaje.

V sobotu přišly další 3 utkání. Postupová matematika byla jasná. Předpokládané 2 výhry mohly zajistit vysněný postup do bojů o medaile. První výhra přišla hned proti VSC Zlín – 2:0 (12, 24), druhá hned vzápětí proti domácím Karlovým Varům – 2:0 (13, 18). V posledním sobotním utkání jsme se pak utkali s vítězem Českého poháru TJ EMĚ Mělník. Mělník byl tentokrát lepší a my podlehli 0:2 (-20, -16). Druhé místo ve skupině ale znamenalo postup do semifinále.

V nedělním semifinále jsme nastoupili proti TJ Kralupy. Naše hráčky hrály skvěle a jasně si šly za svým cílem. Po výhře 25:22 se ujaly vedení 1:0. V druhé sadě se soupeř zlepšil a po výsledku 20:25 si vybojoval závěřečný tiebreak. Vstup do poslední sady se Turnovu mimořádně povedl a strany se měnily za vedení 8:1. Turnov se bod po bodu přibližoval vysněnému finále. Za stavu 14:7 nikdo v hale nepochyboval, kdy vyzve ve finále již na vedlejším kurtu slavící a postoupivší VK Prostějov. Bohužel pak se stalo něco, co nikdo nečekal a co se moc často neopakuje. Kralupy dokázaly kvalitním podáním a větší vírou ve vítězství ukrajovat ztrátu bod za bodem. Jistota se najednou přetvářela v nejistotu, nervozitu, strach, paniku… najednou to bylo 14:16, sen se rozplynul, přišel velký smutek a samozřejmě nekonečné slzy. Nebylo jednoduché se připravit na závěrečný duel o 3. místo proti Mělníku. Turnovačky to nevzdaly a šly se rvát o medaili. Mělník byl ale tento turnaj lepší. Dokázal nás porazit v turnaji i podruhé a zaslouženě bral bronz – 0:2 (-17,-20).

Naše hráčky stejně jako v Českém poháru skončily těsně pod stupni vítězů a v obou případech braly nepopulární bramborové medaile. Věřím, že smutek a zklamání brzy odejdou a zůstane dobrý pocit ze skvělých výkonů. Všem hráčkám patří velké díky za skvělou reprezentaci našeho klubu. Díky i trojici trenérů Jirka Zýka, Jirka Šulc a Honza Mlejnek. Ti holky před časem převzali po mém čtyřletém působení u tohoto družstva a dokázali je na turnaj skvěle připravit. Moc díky i fanouškům z řad rodičů, kteří nás na turnaji podporovali a byli nám vždy nablízku.

Holky, byly jste skvělé a jsem hrdý na to, co jste dokázaly. Neskutečně jsem si užil ty společné 4 roky, které jsme spolu prožili. Moc jsem si užíval, když jsem po většinu turnaje koukal, jak to válcujete. Nyní se naše cesty rozcházejí, tak vám i trenérům přeji, ať vám to šlape dál! Díky za vše!

Přeji vše nejlepší i hráčkám, které od nás odcházejí a jejich volejbalové osudy se budou naplňovat mimo Turnov. Díky Nikče Kučírkové, která by měla jít na SG do Jablonce, díky Julče Dolejšové a Anežce Sirůčkové, které jdou do Národního volejbalového centra v Kladně.

Sestava TJ Zikuda Turnov: Barbora Bratršovská, Julie Dolejšová, Adéla Donátová, Nikola Kučírková, Ivana Linhartová, Linda Peštová, Anna Ruckensteinerová, Anežka Sirůčková, Kristýna Šulcová, Martina Šulcová, Kateřina Zelnická, Klára Zýková a trenéři Jiří Zýka, Jiří Šulc, Jan Mlejnek a Pavel Starý

Pořadí M-ČR U16-Z 2023: 1. VK Prostějov, 2. TJ Kralupy. 3. TJ EMĚ Mělník, 4. TJ Zikuda Turnov, 5. VK Karlovy Vary, 6. VK KP Brno, 7. TJ Sokol Bedřichov, 8. Kometa Praha, 9. VK Jirkov, 10. TJ Orion Praha, 11. TJ Sokol Frýdek-Místek, 12. VSC Zlín, 13. TJ VK Dukla Liberec, 14. SK Volejbal Ústí n. L., 15. TJ Slavia Hradec Králové, 16. Volejbal Přerov

Pavel Starý