Muži Vrtule Frýdlant vs. TJ Zikuda Turnov

„Přátelé, my vám ty medaile přivezeme!“ holedbal se trenér družstva mužů na oddílové radě, kde se projednávaly nepříliš uspokojivé výsledky z uplynulé herní soboty. Kdyby ovšem tušil, co ho čeká, takový neuvážený slib by nevyslovil. V pátek začaly chodit omluvenky. Rekonvalescence po zlomeném prstu, nový zlomený prst, virová nemoc. Z osmičky turnovských reprezentantů do jizerského záhoří, jemuž se za třicetileté války říkalo Terra felix, odjíždí čtyři hráči s nemocí nebo s lehkým zraněním. Dokážeme v této sestavě obstát na pravé (!) kvalitní palubovce frýdlantské střední lesnické školy, kde se sobotní mistrovské utkání odehrává?

Na lesnické škole je zrovna Den otevřených dveří. To se bude o přestávce hodit. Na podlaze sportoviště se zvolna rozcvičují veteráni Hybler a Mašek. Do tělocvičny vstupují návštěvníci, které provází charismatický pan ředitel se slovy: „Zde sportují naši studenti.“ Při rozsmečování je zřejmé, že utkání se dá očekávat vyrovnané a člověku v mysli červotočí otázka, proč v dosavadním průběhu soutěže Frýdlant uhrál jen 4 sety.

Vlastní průběh prvního setu je v úvodu vyrovnaný, ve střední části hostující Turnov odskočí a náskok si pohlídá i do koncovky, čímž set končí ve prospěch turnovských lazarů. Druhé dějství náramně vyjde domácímu družstvu, které hraje bezchybně i obětavě v poli a set frýdlantským právem náleží. Vysoký herní standard z druhého setu však domácí v následující sadě neudrží a vývoj utkání se začíná přiklánět na stranu hostujících turnováků. Ve čtvrtém setu se hosté nemohou odtrhnout a set spěje do dramatické koncovky, ve které štěstí i připravenost přeje hostujícím hráčům TJ Turnov. V zápase se blýskli především na servisu nahravač hostů Tomáš Kuncíř a blokař Jan Kudrnáč. Velmi dobře zahrálo libero Dan Svoboda, kterému prospělo větší herní zatížení oproti předchozím utkáním.

O přestávce nepohrdneme občerstvením zajištěným domácími Vrtulemi a rautem na Dni otevřených dveří na Střední škole hospodářské a lesnické, kam se však propašoval jenom nahrávač hostů. Ostatní neprošli neb vypadali nepatrně starší než potencionální zájemci o středoškolské studium, což se kapitána a Esa dost dotklo, zvlášť když je předtím pan ředitel nazval „…naši studenti“.

Do druhého utkání domácí Vrtule mírně posílili v útoku na středu sítě. Hosté však v úvodním setu drží frýdlantské hráče svým servisem (Kuncíř, Kudrnáč, Peklák) v šachu. Co nekončí esem je lahůdkou pro obranu na síti. Bodové bloky zaznamenávají Kuncíř, Zikuda, Kudrnáč i kapitán měl pár (číslovkou 2) skutečně nekompromisních dek. Povzbuzeni snadnou hrou začneme v druhé sadě čachrovat v sestavě čímž vývoj utkání zdramatizujeme. Koncovka však přísluší opět turnovským volejbalistům. Ve třetím setu domácí hráči znovu nezvládají přihrávku, čehož využije Adam Peklák, jenž svým servisem utkání prakticky dohraje sám.

Za dvě vítězství jsme sice medaile nedostali, ale 6 bodů také není k zahození. Díky nim mladí hráči TJ Turnov zamíří vysoko do čela tabulky. Ti dva starší už vysoké čelo mají. V druhém utkání bych vyzdvihl výkon Ondřeje Zikudy, jenž k vítězství přispěl kvalitní přihrávkou, důrazností na smeči i rozvahou při těžkých míčích v útočné fázi hry. Ostatně, svou vysokou a stabilní výkonnost prokazoval po celou dobu podzimní části soutěže. Právem má své jméno na všech (nejen turnovských) dresech. Na svůj dopolední velmi kvalitní výkon znovu navázal i Dan Svoboda na postu libera.

Pro hráče TJ Turnov podzimní část soutěže končí. Za dvanáct utkání jsme získali celkem 18 bodů. Nyní máme na programu do Vánoc jen lehké posezónní tréninkové zatížení.

Mezi svátky důsledně najedeme na objemovou přípravu a po Novém roce tréninky ještě zintenzivníme. Před jarní částí soutěže bychom rádi absolvovali víkendové soustředění, aby se domácí fanoušci mohli těšit z hezké hry pod vysokou sítí.

1. utkání

Vrtule Frýdlant : TJ Turnov 1:3

Sestava: Kuncíř T., Peklák A., Mašek P., Procházka O., Hybler D., Kudrnáč J. Libero: Svoboda D., Střídal: Zikuda O.

2. utkání

Vrtule Frýdlant : TJ Turnov 0:3

Sestava: Kuncíř T., Peklák A., Mašek P., Zikuda O., Procházka O., Kudrnáč J. Libero: Svoboda D., Střídal: Hybler D.

Autor: Pavel Mašek