Muži TJ Zikuda Turnov vs. TJ Spartak Smržovka

Smržovka – Morchenstern. Ještě v prvním desetiletí jednadvacátého století jste se mohli v cukrárně setkat dialogem vrstevnic z věkové skupiny „mladá pani“ vedeným v němčině a zároveň tytéž osoby hovořily s obsluhou bezchybnou češtinou. Holt Sudety. Na Smržovce jsem několik let žil, pracoval, založil rodinu (jak úředně, tak i prakticky) a odehrál pár volejbalových sezón. Utkání se Spartakem je tedy pro mě víc než jen zápas, člověk se chce před svými exspoluhráči předvést. Pro zbytek týmu je to odveta za nešťastné utkání z podzimní části, kdy sety končily s nejmenším možným rozdílem bodů a navrch jsme si odnesli zraněného nahravače, trenéra, vedoucího družstva a mentálního kouče v jedné osobě.

Ze Smržovky přijíždí snad celá soupiska: Jirka Sedláček (dříve Josefův Důl, jinak věrný Spartaku) není turnovákům neznámý. Jako mladý kluk začínal svou profesní dráhu v turnovské Preciose, letos mu bude padesát a má dlouhé černé vlasy jako Pierre Brice ve své nejslavnější roli. Honza Jelínek (Smržovka), kdysi mladý blonďatý rozhodčí pískal turnovským dorostenkám (Matějková, Mašková, Drahoňovská…) mistrovská utkání. Dneska už blonďatý není a nepíská. Lubor Berry Berka (dříve Janov n. N.), pořád neskutečně naskočeno. Vtípil Fanda (dříve Český Brod, pak Tanvald) s šikovnou a silnou rukou. Z těch mladších bych zmínil šikovného nahravače Koudelku (dříve STS Chvojkovice Brod).

Zápas je tentokrát umístěn do tělocvičny na chlapajdě. Dnes si proti družstvu z čela tabulky chceme odnést alespoň tři body. Do utkání jdeme zdravě nahecovaní. A musím říct, že takový koncert jsem dlouho neviděl. Vysoká úspěšnost precizní přihrávky umožňovala předvádět divákům to nejlepší co Turnov aktuálně umí. Soupeře nepouštíme do žádných větších akcí. Za koncovou čarou se skákaným servisem září Tom Kuncíř s Domčou Musílkem. Blokové body sbírá jeden za druhým Ondra Zikuda. Díky umu polařů Dan Svoboda, Eso Hybler se na soupeře valí jedna útočná vlna za druhou. Jediný nevydařený set domácích, ztracený těsným rozdílem je v následujícím dějství zapomenut s desetibodovým náskokem. Hvězdou utkání je „Létající Musílek“ jenž bodoval snad i ze skákaného bagru. Kalem na utkání je nejistý servis domácího kapitána a skromná distribuce nahrávek neúnavně se nabízejícím středovým hráčům. Radost ze zisku tří bodů na Spartaku však nezná mezí.

Odpolední utkání je bez účasti smržovského Fandy Vtípila, ale přijíždí bezvadný hráč a volejbalový kamarád Kuba Hušek. Mladší hráči Spartaku kousají servisem, zkušení hráči mají již hru turnovských načtenou a domácí útočí do kompaktní obrany. Ve druhém setu je po deseti minutách hry stav 2:2. Téměř neustálé vedení turnovských z prvního utkání se v odpolední odvetě nekoná a hra je ze strany TJ Turnov méně přesná s četnějším výskytem nevynucených chyb. Vedení Turnova v setech 1:0 Smržovka v druhém dějství srovná a od třetího setu je Turnov spíše v defenzivě. Cítím, že mladší spoluhráči začínají propadat malomyslnosti. Je třeba se zhostit své kapitánské role a vzít zodpovědnost na sebe. Navíc už mi dochází síly a nerad bych, aby se utkání zbytečně protahovalo. První a druhý útok středem sítě je pro soupeře spíše překvapením, pak už si mě hlídají, alespoň jednoblokem. Později dvojblokem. Ale nic naplat. Chytil jsem slinu, akce stíhá akci. Krom mého sebevědomí se zvedá i sebevědomí našeho mentálního kouče, který nahrává na střed z jakýchkoliv pozic, třeba i z kleku. Počítač UK 120 nám dnes přisoudil šťastný den. V nervy drásajících koncovkách jsme úspěšnější a připisujeme si další tři body do celkové tabulky.

Šest bodů uzmout 1. družstvu z tabulky bylo naše ranní tajné přání. V celkové tabulce se posouváme (pozor, sedíte na židli?) na třetí příčku, právě za Smržovku a Malou Skálu. Šťasten dorazím domů a ještě začerstva, dmoucí se pýchou, chlubím se své ženě. Přirozeně své zásluhy náležitě vyzdvihnu (až přeženu). Mám hodnou a praktickou ženu. Soustředěně si mě vyslechne a pak povídá: „To jsem ráda, že jste si dobře zahráli, a teď mi běž přišroubovat ty poličky.“

Autor: Pavel Mašulda Mašek

1.zápas

TJ Turnov vs. TJ Spartak Smržovka

3:1 (25:19, 24:26,25:15, 25:22)

Sestava: Kuncíř T., Peklák A., Mašek P., Musílek D., Zikuda O., Kudrnáč J., Libero: Svoboda D., střídal: Hybler D.

2.zápas

TJ Turnov vs. TJ Spartak Smržovka

3:1 (25:21, 18:25, 26:24, 26:24)

Sestava: Kuncíř T., Peklák A., Mašek P., Musílek D., Zikuda O., Vencálek L., Libero: Svoboda D., střídal: Hybler D.