Muži TJ Zikuda Turnov vs. TJ Lokomotiva Liberec

Po utkání s Malou Skálou, se kterou jsme se na utkání i sety rozešli smířlivě 1:1, resp. 3:3 se naše postavení v průběžné tabulce stabilizovalo na medailových příčkách. Původní cíl z kraje sezóny „Nespadnout“ bude, mohu již s klidným svědomím říci, naplněn. Do poslední čtvrtiny herního ročníku naše ambice míří výš a na utkání s dalším soupeřem Lokomotivou Liberec se náležitě připravujeme. Herní účast na odpoledním utkání přislíbil i nejvyšší oddílový bafuňář, Pavel Starý. Čeká nás zkušený tým, který chceme přehrát v obou utkáních.

Jestliže jsem výkon v utkání se Smržovkou přirovnal ke koncertu, pak bych uplynulé utkání, především to dopolední, přirovnal k filharmonii. Ovšem nikoli v hlavním čase představení, nýbrž k minutám předcházející koncertu. Znáte ten čas, kdy umělci usedají na svá místa a začnou ladit svoje nástroje? Kakofonie pazvuků, skřípění, šoupání. Takový byl náš sobotní herní projev. Disharmonie v obraně i mezihře, rozladěná souhra v útočných fázích hry. První set spěje do dramatické koncovky, kdy každý tým disponuje setbolem. Ten nakonec vyjde příznivěji pro domácí TJ Turnov poměrem 30:28. Nebýt tohoto šťastného začátku, těžko říci, jak by se dále utkání vyvíjelo. Ztracená koncovka utlumila hru hostů z Liberce a domácí získávají následný set jasným rozdílem 25:17. Třetí dějství šťastně získávají turnováci nepříliš velkým rozdílem pouhých tří bodů 25:22. Na hře libereckých volejbalistů bych vyzdvihl především důrazný a jistý servis, který domácím hráčům působil potíže na přihrávce a ztěžovalo následný bodový útok.

Na odpolední utkání chybí náš dvorní nahravač a hrající trenér Tom Kuncíř, který si pro jednou vybírá „Áčko“ a dále Ota Procházka, jenž jde plnit svou pracovní povinnost. Naopak do sestavy poprvé v sezóně a po asi dvouleté herní pauze, se v roli hráče představí šéftrenér a vedoucí oddílu TJ Turnov Pavel Starý. I Lokomotiva do odpoledního zápasu „posílila“ a to na nahrávce i útoku. Navíc liberecké hráče v jejich výkonu hodně nakopne právě přítomnost bývalého extraligového hráče Starého a do zápasu dávají vše. Absentujícího domácího Kuncíře zastupuje v roli nahravače Ondra Zikuda a jeho výkon v prvním setu byl naprosto famózní. Už to vypadalo, že Kuncíř se bude muset spokojit s rolí nahravačské dvojky. První set, navzdory obrovskému nasazení Lokomotivy získáváme jasným rozdílem 25:19. Vysoký nadstandard nahrávky Ondra zcela přirozeně nemůže udržet a od druhého setu se se soupeřem houpeme na houpačce a to jak v průběhu setu (vedení, dotažení, prohrávání) tak v průběhu celého utkání. Každý lichý set patří domácím, každý sudý set náleží hostům. Naštěstí tiebreak je lichý set. Nejužitečnějšími hráči rozhodujícího pátého setu byli Černý, Svoboda, Mašek, jenž při změně stran za stavu 8:5 přenášeli hrajícím spoluhráčům jejich věci z lavičky.

V druhém utkání liberečtí opět kousali tvrdým servisem, čímž nejen že znepříjemnili přihrávku, ale nutili nahravače-začátečníka volit jednodušší formy útoku. Nicméně Ondra Zikuda svou těžkou roli zvládl báječně a dotáhl domácí k důležitému zisku dvou bodů v odpoledním utkání. A Pavel Starý? No, pár světlejších okamžiků v utkání měl, takže až pořešíme to zápisné, má místo přinejmenším na lavičce jisté.

Díky pěti bodům ze sobotního matche s Lokomotivou a drobnému náskoku v utkáních proti některým soupeřům, alespoň pro tento týden, TJ Turnov obsazuje čelo tabulky KP Libereckého kraje. Nicméně rozdíly mezi jednotlivými družstvy jsou tak malé, že mistrem kraje na konci března může být kterýkoli z týmů – Turnov, Smržovka, Malá Skála, Jablonec. V sobotu 11.3.2023 vyrážíme právě do Jablonce a příští sobota dost možná rozhodne o tom, kterou z medailí bychom mohli pověsit na krk, zda bramborovou nebo zlatou.