Muži TJ Zikuda Turnov vs. TJ Bižuterie Jablonec

Sobotní mrazivě jiskrné ráno. Za takových laponsky slunečných dní bys dokázal všechno. Slézt Kilimandžáro, proplout Orinokem, doběhnout od Ještědu k Troskám. Nasaješ nozdrami třpytící vzduch, všechny výhry, prohry, milování s krásnou ženou na tebe čeká a jásá jako ranní slunce.

I jablonecká Bižuterie se třpytí jako mrazivý jitřní vzduch. Ovšem doby, kdy mívala „Bižu ve světě skvělý zvuk“, jak říkával pan Lustig, jsou již dávno pryč. Dnes jabloneckou Bižuterii válcují Číňani i Rusové. Jak na tom budou turnováci?

Sobotní příprava na utkání je dlouhá, soupeř se do haly dostavuje dvanáct minut před začátkem zápasu, rozhodčí pět minut po začátku. V družstvu hostující Bižuterie nastupuje půl mužstva zkušených ligových matadorů a půl mužstva mladých hráčů dorostenců až juniorů. Domácí staví obvyklou sestavu. Řádně rozcvičení hráči TJ Turnov získávají zaslouženě první sadu. Už v průběhu prvního setu je však zřejmé, že si hostující tým spletl volejbal s fotbalem. Nemohu říci, že by hráli nohama, ale vulgarity nebo alespoň zesměšňující výrazy na všechny strany – ke svému družstvu, soupeři, rozhodčímu nebo divákům. Druhé dějství má obdobný průběh ovšem ve prospěch hostující Bižu. Od třetího setu má již mírně navrch jablonecký tým. Turnovští hráči střídají a Ota Procházka svým servisem hostům hru velmi znepříjemní, ale na vítěznou změnu v utkání toto střídání vliv nemá. Bižuterie získává třetí set a následně pak i set čtvrtý, čímž první utkání vyhrává 1:3. Nezvyklé, až nesportovní chování, zhodnotil fanoušek domácího týmu, který sledoval utkání se svými dvěma dětmi: „Když jsem viděl, jak se chovaj, tak jsem chtěl odejít, ale pak jsem si řekl, že to musím vydržet už kvůli vám.“

Do druhého utkání Bižuterie mírně obmění sestavu a turnovské družstvo získává první set. Ve druhém setu mají turnovští navrch a Bižuterka prostřídá, čímž náskok stáhne, ale turnováci si již set pohlídají. Ve třetí sadě, s posílenou sestavou, mají jablonečtí hráči navrch a sada jde v jejich prospěch. Čtvrté dějství, v němž vede hostující tým, je poznamenán zraněním jabloneckého hráče a Bižu se vrací k sestavě z úvodu odvetného utkání. Turnováci však toho nedokážou využít a hostující získávají i set čtvrtý. Zkrácená hra pátého setu je vyrovnaná především zásluhou domácích obranářů v poli – Černý + Svoboda. Ke změně stran dochází za stavu 8:7 ve prospěch Bižuterie. V koncovce Bižu mírně odskočí, ale turnovští zvládnou srovnat na 13:13. Následně však hostující hráči získají matchball, který hned prvním pokusem promění. I za druhé utkání si hosté odváží vítězné body, zatímco turnovakům za obě utkání přibude do tabulky pouze bod jeden. Projevy soupeře jsou v druhém utkání, umírněnější oproti předchozímu zápasu, nicméně opět jeden z diváků, jenž sledoval pouze druhý zápas a tedy nezávisle na tvrzení fanouška z minulého odstavce, hodnotí vystupování soupeře negativně. Ani tak prohra, jako spíš nezvyklá atmosféra při obou utkáních zanechává v ústech podivnou příchuť jako nepovedený bezlepkový zákusek.

Za zdmi šatny je však stále krásný laponský den. Ve chřípí tě zašimrá mrazivý vzduch. Výhry i prohry jsou za tebou, ale dnešek ještě nekončí, ještě zůstává na co se těšit.

TJ Turnov : TJ Bižuterie Jablonec 1:3 (25:22, 22:25, 23:25, 20:25)

Sestava: Kuncíř T., Hybler D., Mašek P., Peklák A., Zikuda O., Kudrnáč J., libera Černý D., Svoboda D., střídal: Procházka O.

TJ Turnov : TJ Bižuterie Jablonec 2:3 (25:17, 25:21, 16:25, 20:25, 13:15)

Sestava: Kuncíř T., Hybler D., Mašek P., Peklák A., Zikuda O., Kudrnáč J., libera Černý D., Svoboda D., střídal: Procházka O.

Autor: Pavel „Mašulda“ Mašek