Muži TJ Lokomotiva Liberec I vs. TJ Zikuda Turnov

Volejbal je srdcová záležitost. Zatímco manželka jede na víkend do lázní Poděbrady zrekreovat své unavené tělo, otec se stará o početný zbytek rodiny. Na sobotu je třeba děti důvěřivě svěřit do péče širšího rodinného kruhu, neb nelze na zápase chybět. Volejbal je srdcová záležitost.

Můj návrh jet na Lokomotivu do Liberce tematicky vlakem je zámítnut. Prý na dráhy není spoleh. Z mlhavé české kotliny se přesouváme po krátké teambuildingové aktivitě do prosluněných sudet jako obvykle vozem. Ještě třicet minut před začátkem utkání není po soupeři ani vidu. Vypadá to, že Lokomotiva patří pod ČD – časem dojedeme. Dojeli. Volejbalisté libereckého oddílu patří opět mezi velmi zkušené, rozuměj 40+, hráče. Očividně i pro ně je volejbal srdcová záležitost.

Při rozsmečování nabýváme dojmu, že utkání bude vcelku rychlá a jednoduchá akce. Zápas je však, k překvapení hostujícího týmu, vyrovnané. Co soupeři chybí ve výšce na útoku, to vynahrazuje vymetáním turnovských bloků. První sadu získáváme poměrem 25:23. V koncovce druhé sady ztrácíme 21:18 avšak díky bezchybnému týmovému výkonu a Janu „Kudrovi“ Kudrnáčovi na servisu opět vítězíme 25:23. Do třetího setu střídají blokaři. Kapitán tentokrát není na útoku příliš důrazný a na bloku nezvykle často chybuje. Nastupuje místo něj téměř dvoumetrový benjamínek Lukáš Vencálek. Sadu získáváme s poměrem 25:21. Obrovská, obrovská radost. Volejbal je srdcová záležitost.

Do druhého utkání domácí Lokomotiva mírně obmění sestavu a přeskupí své nejlepší hráče na útočně vytíženější posty. Opět nejde o nijak jednoznačný průběh. První set získává hostující TJ Turnov. V druhém dějství koncovka rozhodne ve prospěch domácí Lokomotivy. Od třetího setu je z hostujícího družstva TJ Turnov doslova milionový tým. Při absenci zraněného Musílka, jakožto turnovské jedničky, zbylo do hry šest nul. Vše funguje dobře, až na bodové zakončení. Ve třetím setu 2. utkání s Lokomotivou uhrajeme nejméně bodů za celou dobu letošní soutěže. Následující sadu se snažíme urvat, ale na stranu domácích přispívá sedmý hráč na umpire, jenž v koncovce čtvrtého setu dvakrát v krátkém rozmezí své původní rozhodnutí, po protestech domácích, změní vždy v neprospěch hostujícího Turnova. Koncovka čtvrtého setu je značně vyhrocená, dojde i na expresivní výrazy, jež v křížovkářském slovníku nenajdete. Volejbal je srdcová záležitost.

Cestou domů, zklamáni výsledkem druhého utkání, se noříme do mlhy tak příznačné pro naši pokleslou náladu. Ti životem zkušenější jedou převzít svou rodinnou povinnost, ti životem plnější podpořit turnovské volejbalistky na domácí utkání proti Červenému Kostelci. Pozápasový briefink v cukrárně s tréninkovými plány a diskusí co by bylo, kdyby bylo, aby to soupeře hned zlomilo, se protáhne až do neděle. Volejbal je srdcová záležitost.