Krkonošský deník – zhodnocení probíhající sezóny mužů „A“

Velitel volejbalové lavičky hlásí spokojenost. Původní cíle jsou v mnohém překročeny

Podzim roku 2014 mu přinesl mnoho radostí. Narození syna bylo pochopitelně největší životní změnou. Ovšem i sportovní počínání turnovských volejbalistů kouzlilo na rty trenéra JANA ŠIMŮNKA jen samé úsměvy.

Nejprve v polovině roku vyhrál se svým týmem ligu druhou, následně postoupil do první. A v ní Turnov, jako nováček, drtí ledy zaběhlé soupeře jako buldozer. Vánoce stráví na pátém místě a pomalu může začít přemýšlet o své účasti v play off.

Turnov stráví Vánoce na pátém místě, navíc má takřka jistou účast v play off. Je asi zbytečné ptát se, zda jste spokojený?
V týmu jsme s dosavadním účinkováním v soutěži velmi spokojeni. Kdyby nám někdo před zahájením ročníku řekl, že budeme čtyři zápasy před koncem základní části na pátém místě a takřka jistě zachráněni, asi bych mu to moc nevěřil. Cílem byla jednoznačně záchrana a pokud by se povedl postup do play off, byl by to jakýsi bonus.

Kde byste hledal největší rozdíly oproti lize druhé?
Největší rozdíl vidím v kvalitě podání, rychlosti hry nahrávačů a v celkově lepší organizaci hry jednotlivých týmů. Zásadní činností je příjem podání a následně také obrana v poli. Pokud nemá družstvo příjem na stabilně vysoké úrovni, je velmi těžké útočit do připravené obrany, kde většinou čeká minimálně dvojblok. Samozřejmě je třeba mít kvalitu i v ostatních herních činnostech, aby mohl být tým konkurenceschopný.

Zatím platíte za „mistry tie-breaku“. Je šest získaných bodů ve zkrácené hře ziskem nebo jste jich šest naopak ztratili?
Samozřejmě v některých utkáních jsme to měli rozehrané lépe a v některých hůře. V domácím zápase s Chocní to byla určitě ztráta, jelikož jsme vedli 2:0, naopak utkání na MFF výrazně ovlivnil rozhodčí, takže tam bych to jako ztrátu neviděl. Další domácí duely s Českými Budějovicemi a Dobřichovicemi byly klasická sinusoida, kdy se jednalo o velmi kvalitní soupeře a vzhledem k průběhu pátých setů lze tyto zápasy počítat spíše do zisku. S ČZU C to byla naopak ztráta, jelikož jsme toto utkání měli zvládnout určitě lépe. No a zápas ve Starém Městě určitě zisk, jelikož zde v tomto ročníku ještě nikdo jiný zvítězit ani získat body nedokázal. Takže celkově jsme spíše získávali než ztráceli.

Mnoho z týmů využívá extraligové hráče díky tomu, že plní funkci rezervního týmu či farmy. Nedehonestuje to celou první ligu?
Řekl bych, že to soutěž velmi degraduje, jelikož je obrovský rozdíl, když proti vám nastoupí takto posílený tým nebo ne. V Brně proti nám například nastoupili všichni hráči extraligového týmu, kteří jsou v 1. lize na soupisce, jelikož extraliga měla přestávku. Je to o štěstí a záleží na termínu, kdy proti Brnu, Starému Městu, ČZU, Nymburku, Hradci Králové a EGE České Budějovice hrajete.

Stále se cítíte jako nováček nebo jste už aklimatizováni?
Aklimatizace probíhá postupně a určitě jsme stále nováčky, protože kdyby měl tým více zkušeností, určitě by měl i více bodů a vyhraných tie-breaků. Je si potřeba uvědomit, že vedle pár zkušených borců je to pro většinu našich hráčů premiéra na této úrovni a rozdíl mezi soutěžemi je opravdu markantní.

Před sezonou jste za cíl vyhlásili záchranu. To je asi třeba nyní přehodnotit. Kde je nyní trenérská meta Jana Šimůnka?
K jistotě play off a tím i záchraně nám zbývá získat ještě tři body, což znamená jedno vítězství. Momentálním cílem pro základní část je umístění v první čtyřce, což by znamenalo výhodu domácího prostředí v prvním kole nadstavbové části, což je velmi důležitý aspekt. Uvidíme, jak se nám po Vánocích ve zbývajících čtyřech zápasech povede.

Jak hodně vám pomohlo, že jste vyhráli osm z prvních deseti zápasů?
Podle mého názoru to byla jedna z nejdůležitějších okolností pro to, abychom byli tam, kde se momentálně nacházíme. Ze všech hráčů mohlo spadnout napětí a došlo k uklidnění celého týmu. Je jasné, že pokud bychom se od úvodních kol potáceli na dně tabulky, určitě by v týmu nepanovala taková pohoda jako za těchto okolností.

Boj o play off bude ještě zajímavý. To samé platí i o nasazení pro čtvrtfinále. Je někdo, komu byste se nejraději vyhnul?
Nedá se říci, že by byl nějaký soupeř, kterého bychom vyloženě nechtěli. Dokázali jsme všechny účastníky alespoň jednou porazit a některé dokonce dvakrát. Spíše bych rád přivítal někoho, kdo by nebyl moc vzdálený, aby odpadlo dlouhé a složité cestování. Důležité bude získat na první utkání výhodu domácího prostředí, jelikož ve své hale hrají všechny týmy výrazně lépe. Já osobně mezi favority na vítězství počítám týmy ČZU B, Dobřichovice a České Budějovice, takže bych se raději vyhnul těmto družstvům.

Kteří hráči jsou vůdčími osobnostmi týmu?
Vůdčí osobností je jednoznačně Petr Konečný. Má u soupeřů velký respekt a pokud je na hřišti, je to pro tým i psychická výhoda. Dále bych mezi opory zařadil oba blokaře Čermáka a Marka, stabilní formu si ve většině zápasů udržoval Charousek. Ostatní hráči střídali výborné okamžiky se slabšími, ale velice důležitou se ukázala šíře a vyrovnanost celého kádru.

Reprezentační kadeti mají zatím jedenáct bodů, čtyři týmy už obrali. Plní svou úlohu?
Je to stejná záležitost jako u farmářských týmů. Záleží na tom, v jakém složení se sejdou a jak jsou unaveni z přípravy. S blížící se kvalifikací na mistrovství Evropy však jejich výkonnost stoupá a je dobře, že vzájemné utkání už máme za sebou.

Výsledky jakého týmu vás celkově překvapily?
Těch týmu je více. Negativně mě překvapil především Hradec Králové a Choceň, která po loňském druhém místě trochu stagnuje, stejně jako vítěz MFF Praha. Více jsem očekával i od exligového Starého Města. Naopak příjemným překvapením je pro mě Nymburk, který před sezonou postavil úplně nový tým a viditelně se mu to velmi povedlo. Kolektiv šlape.

Ještě před třemi lety hrál Turnov krajský přebor. Jak moc se během té doby proměnila tvář celého oddílu?
Turnov se o postup do ligy snažil několik let a, i když zde působili výborní hráči, namátkou Mlejnek, Strnad, Feštr a další, nikdy nedokázali udělat ten poslední krok a z kvalifikace postoupit. Tvář týmu se za ty roky samozřejmě změnila. Ale ti, kteří postup vybojovali, jsou ve valné většině stále v týmu, ať jsou to Kovář, Vacík, Melich, Maier, Folprecht, Vojta nebo Strnad. Aby byl tým konkurenceschopný, byl postupně doplňován, ale vždy byl kladen důraz na to, aby byli v týmu odchovanci Turnova, kteří budou mít potřebnou výkonnost. Je však jasné, že pouze s odchovanci se první liga hrát nedá.

Jak vnímáte celkovou sportovní atmosféru ve městě? Mnohé z týmů hrají v poměrně vysokých soutěžích, začínají se stavět nová zázemí. Je sport v Turnově dostatečně podporován?
Když se na to podívám s pohledu oddílu, neumím posoudit, zda by mohla být podpora od města větší či ne. Ale co slyším od zástupců jiných týmů, hodně jich je na tom výrazně lépe a mají skoro celý rozpočet pokryt z prostředků obce či města. Jinde však nedostávají nic nebo je podpora jen minimální, takže nemá smysl si stěžovat. Prostřednictvím TJ částečná podpora od města existuje, takže za ni buďme rádi. Zbývající finance si musíme sehnat od sponzorů a z členských příspěvků. Jinak si myslím, že Turnov byl vždy velmi sportovní město a účast ve druhé nejvyšší soutěži jak naše, tak i futsalistů, je pouze špičkou ledovce, kdy začátek je samozřejmě v přípravkách, žákovských kategoriích a spoustě dobrovolných trenérů, kteří se o toto všechno starají ve svém volnu a bez nároku na jakýkoliv honorář.

I. NÁRODNÍ LIGA

1. ČZU Praha B 19 15 0 1 3 48:18 46

2. Č. Budějovice 19 10 1 4 4 41:32 36

3. Nymburk 19 11 1 0 7 39:27 35

4. Brno B 19 10 2 0 7 38:28 34

5. Turnov 19 7 6 0 6 42:32 33

6. Staré Město 19 10 0 2 7 38:31 32

7. Dobřichovice 19 9 0 4 6 38:34 31

8. Choceň 19 7 2 2 8 32:37 27

9. Kladno 19 6 2 1 10 31:41 23

10. MFF Praha 19 3 4 3 9 32:46 20

11. ČZU Praha C 18 2 2 5 9 25:48 15

12. Hr. Králové 19 4 1 0 14 22:44 14

13. Kadeti ČR 11 3 1 0 7 15:23 11